Λειτουργία των Βιβλιοθηκών του ΑΠΘ με τροποποιημένο ωράριο λόγω κορωνοϊού

• Posted on: 11 June 2020

Λειτουργία της Βιβλιοθήκης με τροποποιημένο ωράριο λόγω κορωνοϊού

Σας ενημερώνουμε ότι τα αναγνωστήρια και οι βιβλιοθήκες-αναγνωστήρια θα παραμείνουν κλειστά για χρήση από το κοινό από 1.6.2020 έως και τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 σύμφωνα με την ΚΥΑ Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 33457/ΦΕΚ 2038/30-5-2020. Σε εφαρμογή της υπ’ αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 33457 «Επιβολή του μέτρου της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας εκπαιδευτικών δομών του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων από 1 Ιουνίου 2020 έως και τη λήξη του σχολικού, εκπαιδευτικού και ακαδημαϊκού έτους 2019-2020» και της σχετικής εισήγησης της Διεύθυνσης της ΒΚΠ προς την πρυτανεία, τροποποιείται ως ακολούθως: Υπηρεσίες δανεισμού και επιστροφών βιβλίων αποκλειστικά κατόπιν αίτησης.

Σύμφωνα με την απόφαση της Συγκλήτου ΑΠΘ με αριθμό 3026/11-06-2020 από τη 12η Ιουνίου η Βιβλιοθήκη θα λειτουργεί προσωρινά με καθημερινό ωράριο 8:30 - 15:30, μόνο για δανεισμό-επιστροφή βιβλίων και επιστροφή συγγραμμάτων Ευδόξου αποκλειστικά για τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας και τα ενεργά μέλη της βιβλιοθήκης (δεν εκδίδονται κάρτες για εξωτερικούς χρήστες). Για καθεμία από τις προαναφερόμενες υπηρεσίες απαιτείται η πρότερη επικοινωνία με τη Βιβλιοθήκη.

Δεν επιτρέπεται η ελεύθερη πρόσβαση στα αναγνωστήρια και στα βιβλιοστάσια καθώς και η χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών της Βιβλιοθήκης.

Το προσωπικό της Βιβλιοθήκης εξακολουθεί να εργάζεται, ώστε να εξασφαλίσει κάθε δυνατή βοήθεια στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και έρευνα με την παροχή όλων των δυνατών online υπηρεσιών και πηγών.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟ - ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ - ΕΥΔΟΞΟΣ

Δανεισμός

Ο δανεισμός γίνεται κατόπιν αίτησης στην ηλεκτρονική Αίτηση δανεισμού. (Οι αιτήσεις αφορούν αποκλειστικά δανειζόμενο υλικό)

Εναλλακτικά και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις

1. μέσω email προς τη βιβλιοθήκη στο infolib@itl.auth.gr.
  2. με τηλεφωνική επικοινωνία στη βιβλιοθήκη στο 2310997595.

Η παραλαβή του τεκμηρίου (των τεκμηρίων) και η επιστροφή του/ς θα γίνεται, κατόπιν συνεννόησης την επόμενη μέρα στην είσοδο της βιβλιοθήκης, κατά τις ώρες 08.30-15.30 και τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας και ασφάλειας του ΕΟΔΥ. Η χρήση μάσκας και γαντιών μιας χρήσης είναι υποχρεωτική για τους εργαζόμενους και για τους επισκέπτες. Όλα τα βιβλία που επιστρέφονται θα τίθενται σε απομόνωση για πέντε (5) ημέρες.

Αναστέλλονται όλες οι αιτήσεις για τα τα μη δανειζόμενα τεκμήρια (πληροφοριακά βοηθήματα, διδακτορικές διατριβές, περιοδικά κ.τ.λ.)

Σε αυτό το διάστημα ΔΕ θα εκδίδονται ούτε επανεκδίδονται κάρτες εξωτερικών χρηστών

Επιστροφές

Οι επιστροφές βιβλίων θα γίνονται στην είσοδο της Βιβλιοθήκης κατόπιν συνεννόησης:

1. μέσω email προς τη Βιβλιοθήκη στο infolib@itl.auth.gr
  2. με τηλεφωνική επικοινωνία στη Βιβλιοθήκη στο 2310997595.

Το υλικό που επιστρέφεται θα παραμένει σε απομόνωση. Το προσωπικό της Βιβλιοθήκης θα ενημερώνει το σύστημα για την επιστροφή των τεκμηρίων μετά το τέλος της περιόδου απομόνωσης.

Αγνοήστε τυχόν αυτοματοποιημένα μηνύματα για πρόστιμα από καθυστερημένες επιστροφές βιβλίων.

Εύδοξος

Φοιτητές του Τμήματός μας και μόνον που έχουν παραλάβει από τον  Εύδοξο  συγγράμματα που δεν τα δικαιούνται και έχουν λάβει σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα από τον Εύδοξο, για παράδοσή τους στη Βιβλιοθήκη, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με μήνυμα στο infolib@itl.auth.gr. Στο ηλεκτρονικό μήνυμα, υποχρεωτικά από το ιδρυματικό σας  email, παρακαλούμε να συμπεριλάβετε τα ακόλουθα στοιχεία: Τμήμα φοίτησης, Αριθμός Μητρώου από το πίσω αριστερό μέρος της ακαδημαϊκής σας ταυτότητας, τηλέφωνο επικοινωνίας).