Εθελοντισμός

• Posted on: 11 September 2020

Ο σύλλογος «Μιλάμε για τον Αυτισμό» που βρισκεται στη Θεσσαλονίκη, αναζητά νέους και νέες που επιθυμούν να προσφέρουν την εθελοντική τους βοήθεια σε παιδιά,εφήβους και νέους με αυτισμό. Όσοι ειναι φοιτητές ειδικής αγωγής ,λογοθεραπειας, εργοθεραπειας,ψυχολογίας ή απλά ανθρωποι που θέλουν να στηρίξουν τα ατομα αυτά, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή για το πρόγραμμα «Υποστήριξη στο σπίτι και στη γειτονιά». Στο πρόγραμμα αυτό δύο εθελοντές ανά κάθε παιδί, αφιερώνοντας 2-3 ώρες για μία μέρα την εβδομάδα, μπορούνε να του κρατάνε συντροφιά στο σπιτι ή να το συνοδευουν για μια βόλτα έξω ,ανάλογα με τις ανάγκες και τη λειτουργικότητά του.Σκοπός του προγράμματος είναι τα παιδιά να κοινωνικοποιηθούν και να αποκτήσουν φίλους, δεν έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα.Για τους γονείς των αυτιστικών παιδιών, οι οποιοι δημιούργησαν το σύλλογο αυτό από αγάπη για τα παιδιά τους,η αξία της προσφοράς αυτής είναι ανεκτίμητη.Για τους εθελοντές - φοιτητές ,απο την άλλη μεριά,είναι μια πρακτική εξάσκηση αλλά και ενα μάθημα ζωής!Το προγραμμα διαρκει 9 μήνες και στο τέλος δίνονται βεβαιώσεις εθελοντισμού.Οσοι ενδιαφέρονται μπορουν να επικοινωνησουν για περισσοτερες πληροφορίες με την πρόεδρο του συλλογου Ιουλία Παρασκευοπούλου (6979 720402) ή με τον γραμματέα Χρόνη Παπαχρόνη (6972 761358).