Ενίσχυση των Ανθρωπιστικών Επιστημών του ΑΠΘ από τον ΕΛΚΕ

• Posted on: 22 May 2021

Ο στρατηγικός στόχος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του οράματος και της αποστολής του, παραμένει υψηλός και σταθερά προσανατολισμένος στο να πρωτοπορεί και να ξεχωρίζει μεταξύ των ελληνικών και διεθνών Πανεπιστημίων, σε όλα τα επίπεδα: της εκπαίδευσης, της έρευνας, του πολιτισμού, και της σύνδεσης με την κοινωνία.

Αναγνωρίζοντας την έλλειψη σημαντικών ευκαιριών χρηματοδότησης και την τεράστια ανάγκη υποστήριξης των ερευνητριών και ερευνητών των σχολών Ανθρωπιστικών Επιστημών του ΑΠΘ, ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας προκηρύσσει την ενίσχυση εκατό (100) μελών ΔΕΠ, μεταδιδακτόρων και υποψήφιων διδακτόρων με συνολικό προϋπολογισμό 500.000€. Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία στοχεύει στη χρηματοδότηση της έρευνας της συγκεκριμένης ερευνητικής κοινότητας του ΑΠΘ, στην ενθάρρυνση της δημιουργίας ερευνητικών ομάδων, και στην κινητοποίηση της υποβολής προτάσεων χρηματοδότησης στα υφιστάμενα εθνικά, ευρωπαϊκά και διεθνή πλαίσια χρηματοδότησης.

Παρακάτω παρουσιάζονται συνοπτικά οι τρεις (3) άξονες χρηματοδότησης:

Α) ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΘΈΝΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ

Ωφελούμενοι: 50 Μέλη ΔΕΠ, βαθμίδα Επίκ. Καθηγητή/τριας ή Αναπλ. Καθηγητή/τριας

Χρηματοδότηση ανά Μέλος ΔΕΠ: 5.000€ | Διάρκεια Δράσης: 12 μήνες

Συνολικός Προϋπολογισμός: 250.000€

Β) ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΡΙΩΝ/ΤΩΝ

Ωφελούμενοι: 25 Μεταδιδακτορικές/οί Ερευνήτριες/ες (ΜΔ)

Χρηματοδότηση ανά ΜΔ: 5.000€ | Διάρκεια Δράσης: 12 μήνες

Συνολικός Προϋπολογισμός: 125.000€

Γ) ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ

Ωφελούμενοι: 25 Υποψήφιοι Διδάκτορες (ΥΔ)

Χρηματοδότηση ανά ΥΔ: 5.000€ | Διάρκεια Δράσης: 12 μήνες

Συνολικό Προϋπολογισμός: 125.000€

Καλούνται τα μέλη ΔΕΠ, οι ΜΔ και οι ΥΔ των Σχολών: Θεολογική, Φιλοσοφική, Νομική, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Καλών Τεχνών, Παιδαγωγική να υποβάλλουν πρόταση χρηματοδότησης σύμφωνα με τις οδηγίες των συνημμένων προκηρύξεων μέχρι τις 11 Ιουνίου 2021.

Αποτελεί αξιωματική παραδοχή παγκοσμίως ότι για την ανάδειξη ενός Πανεπιστημίου σε αναπτυξιακό και πολιτιστικό πόλο της χώρας, απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η παροχή διευρυμένων ερευνητικών ευκαιριών σε νέους και διακεκριμένους επιστήμονες των Ανθρωπιστικών Επιστημών. Οι επιστήμες αυτές έχουν αποδείξει παγκοσμίως και με απόλυτη συνέπεια στο πέρασμα του χρόνου πως αποτελούν θεμέλιο λίθο για την παιδεία των πολιτών και για την εκπαίδευση των διδασκόντων. Αλλά και για την ευρύτερη κοινωνική συνοχή στην κατεύθυνση του εκδημοκρατισμού της κοινωνίας, για το άνοιγμα νέων ερευνητικών οριζόντων και για τη συγκρότηση των αξιακών δομών στις οποίες στηρίζονται οι σύγχρονες κοινωνίες.

Ας δώσουμε στους ανθρώπους του ΑΠΘ ίσες ευκαιρίες να αναπτύξουν τις ιδέες τους, να δημιουργήσουν και να αναδείξουν το Πανεπιστήμιό μας χωρίς περιορισμούς.

Πληροφορίες στη σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΕΛΚΕ ΑΠΘ.

Με εκτίμηση,

Ευστράτιος Στυλιανίδης