11/06/2012 - Τιμητική διάκριση της αναπλ. καθηγήτριας του Τμήματος Ζ. Ζωγραφίδου

• Posted on: 7 December 2012
  • By: Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση)

«Τιμητική διάκριση για την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ, Ζώζη Ζωγραφίδου»

Τη συνεισφορά της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Ζώζης Ζωγραφίδου στα ιταλικά γράμματα αναγνώρισε ο Πρόεδρος της Ιταλικής Δημοκρατίας, απονέμοντας στην κ. Ζωγραφίδου τον τίτλο και το παράσημο του «Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia».

Η απονομή έλαβε χώρα τη  Δευτέρα 11 Ιουνίου 2012 στη Μονή Λαζαριστών, στο πλαίσιο των εορτασμών της 66ης επετείου της Ιταλικής Δημοκρατίας στη Θεσσαλονίκη. Παρουσία των τοπικών αρχών και πλήθους κόσμου, η κ. Ζωγραφίδου δήλωσε: «είμαι ιδιαίτερα συγκινημένη για τον τιμητικό τίτλο του Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia που μου απονέμει ο Πρόεδρος της Ιταλικής Δημοκρατίας. Η Ιταλία στην οποία οφείλω πολύτιμες φιλίες και αισθάνομαι σαν δεύτερη πατρίδα μου, έχει συμβάλει στην διαμόρφωση της προσωπικότητάς μου και στην πνευματική μου καλλιέργεια και γι’ αυτό ας μου επιτραπεί να θεωρήσω αυτήν την τιμή που μου γίνεται σήμερα ως ανταπόδοση της αγάπης μου για την Ιταλία και τον πολιτισμό της. Η διάκριση αυτή σε ένα καθηγητή του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του πιο παλιού Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στην Ελλάδα, αποτελεί μια περαιτέρω διαβεβαίωση των στενών πολιτιστικών δεσμών που από πάντα υπάρχουν ανάμεσα στις δύο χώρες. Εύχομαι αυτοί οι δεσμοί να ενδυναμώσουν, σε κάθε επίπεδο, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων ανάπτυξης για τους δύο λαούς που είναι τόσο κοντά ο ένας στον άλλο και ενωμένοι με αρχαίες κοινές πνευματικές ρίζες».

Τα θερμά συγχαρητήριά τους για την τιμητική διάκριση της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Ζώζης Ζωγραφίδου εκφράζουν οι Πρυτανικές Αρχές του ΑΠΘ. «Η μακρόχρονη ακαδημαϊκή προσφορά της κ. Ζωγραφίδου στη προώθηση της ιταλικής γλώσσας και κουλτούρας στην Ελλάδα με γνώση, προσήλωση και επαγγελματισμό τιμά το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Η αναγνώριση του πνευματικού της έργου από την Ιταλική Πολιτεία και η απόκτηση του τίτλου του “Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia” αποτελούν τη φυσική συνέχεια μιας πολυετούς ακαδημαϊκής πορείας αφιερωμένης στην πολιτιστική προσέγγιση μεταξύ των 2 λαών», υπογράμμισε ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Γιάννης Μυλόπουλος.

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ:

Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Πτυχιούχος, κάτοχος Πτυχίου Μεταπτυχιακών Σπουδών και Διδακτορικού Διπλώματος του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ.  Πτυχιούχος του Τμήματος Βιβλιοθηκονομίας του ΤΕΙΘ. Ως υπότροφος της Ιταλικής Κυβέρνησης και ιταλικών πανεπιστημίων παρακολούθησε προγράμματα γλώσσας και πολιτισμού στο Μιλάνο, στην Τεργέστη, στην Περούτζια και στη Σιένα.

Είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιστορίας Ιταλικής Λογοτεχνίας στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ. Επίτιμος Πρόεδρος της Società Dante Alighieri (Comitato di Salonicco).

Μονογραφίες και μελέτες της καθώς και ανακοινώσεις της σε διεθνή συνέδρια έχουν δημοσιευθεί σε συλλογικούς τόμους και σε έγκυρα επιστημονικά ιταλικά περιοδικά. Ανάμεσα στις μεταφράσεις της διακρίνεται ‘Ο Ηγεμόνας’ του Νικολό Μακιαβέλλι (επιμέλεια Γ.Ζωγραφίδης, Θεσσαλονίκη, Βάνιας, 1990). Έχει επίσης βραβευτεί με το λογοτεχνικό βραβείο ‘Ninfa Galatea’ στην Κατάνια της Ιταλίας για την τρίγλωσση έκδοση ‘Viaggio in unItalia senza tempo-Ταξίδι σε μια Ιταλία δίχως χρόνο-Viaje enunItalia sin tiempo’ (επιμέλεια P.Ladron de Guevara-Ζώζη Ζωγραφίδου, Murcia, Pictografia, 2011) που αποτελεί και τον κατάλογο της ομότιτλης περιοδεύουσας έκθεσης φωτογραφίας που έχει επιμεληθεί.