By admin | Τρί, 10/05/2021 - 12:46

Ψήφισμα για το θάνατο του Piero Floriani, Επίτιμου Διδάκτορα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Ο Piero Floriani διετέλεσε τακτικός καθηγητής του Πανεπιστημίου της Πίζας και δίδαξε στο Πανεπιστήμιο La Sapienza της Ρώμης. Διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Ιταλικών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Πίζας και Δήμαρχος της ίδιας πόλης. Από το 1999 έως το 2002 ήταν εκπρόσωπος της Opera Primaziale Pisana και είχε ενεργό συμμετοχή στις πολιτιστικές και πνευματικές δραστηριότητες της πόλης. Διηύθυνε μαζί με άλλους καθηγητές του Πανεπιστημίου της Πίζας τη λογοτεχνική επιθεώρηση «Nuova Rivista di Letteratura Ιtaliana» και ήταν μέλος της Accademia Sperelliana του Γκούμπιο. Το 2007 του απονεμήθηκε το ακαδημαϊκό παράσημο του Ordine del Cherubino του Πανεπιστημίου της Πίζας για την προσφορά του στον επιστημονικό και ακαδημαϊκό χώρο καθώς και για τη θετική συμβολή του στη ζωή και στην εύρυθμη λειτουργία του πανεπιστημίου. Έχει δημοσιεύσει μελέτες που αφορούν στην ιταλική λογοτεχνία της αναγέννησης καθώς επίσης και δοκίμια για το έργο των Ariosto, Bembo, Machiavelli, Tasso, Manzoni και άλλων λογοτεχνών. Ασχολήθηκε επίσης με την επίδραση κλασσικών ιταλών ποιητών και πεζογράφων στις ευρωπαϊκές λογοτεχνίες.

Το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ύστερα από την αναγγελία του θανάτου του Piero Floriani, ο οποίος τιμήθηκε το 2009 με τον τίτλο του Επίτιμου Διδάκτορα του Τμήματος, για την προσφορά του στις ανθρωπιστικές σπουδές, εκφράζει τη βαθειά του λύπη για την απώλειά του και

Ψ η φ ί ζ ε ι :
-Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια στην οικογένειά του
-Να δημοσιευθεί το σχετικό ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Τμήματος

Η Πρόεδρος του Τμήματος, Ζώζη Ζωγραφίδου,  Καθηγήτρια