Σας καλωσορίζουμε στον Πολύφιλο, στο ηλεκτρονικό Επιστημονικό Περιοδικό του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Aριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.).

Το 2010, το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ., μετά από 50 χρόνια ακαδημαϊκής ζωής, αποφάσισε να προχωρήσει στην έκδοση του ηλεκτρονικού ακαδημαϊκού περιοδικού Πολύφιλος. Με την έκδοση του επιστημονικού περιοδικού Πολύφιλος και τη δημοσίευση άρθρων με το σύστημα των κριτών, το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας επιθυμεί να συμβάλει στην αριστεία και στη διάχυση του επιστημονικού διαλόγου.

Με αυτόν τον τρόπο ευελπιστούμε ότι μαζί με κείμενα εξαίρετων και καταξιωμένων παγκοσμίως συναδέλφων, θα δοθεί η ευκαιρία μέσα από το περιοδικό του τμήματος να  αναδειχθούν και  νέοι επιστήμονες που στα πανεπιστήμια σε παγκόσμιο επίπεδο αποτελούν το κύριο δυναμικό αναπαραγωγής και πολλαπλασιασμού της παραγομένης επιστημονικής γνώσης.

Ο Πολύφιλος, όπως  το λέει και το όνομά του,  είναι «ο φίλος των πολλών». Ο  Πολύφιλος έρχεται, μετά την έκδοση των τριών επιστημονικών επετηρίδων του τμήματος σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή, να συνεισφέρει στον διεπιστημονικό διάλογο προς όλες τις επιστημονικές κατευθύνσεις του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ.

Εκ μέρους της Συντακτικής Επιτροπής