Ανακοινώσεις Υποτροφιών

Ενυάλιον Κληροδότημα

• Posted on: 7 September 2021

Ανακοίνωση επιχορήγησης Διδακτόρων της Φιλοσοφικής Σχολής για την εκτύπωση διδακτορικής διατριβής από τα έσοδα του Κληροδοτήματος με την επωνυμία: «Ενυάλιον Κληροδότημα εις μνήμη Λάμπρου Ενυάλη».

Πρόγραμμα υποτροφιών του Υπουργείου Εξωτερικών και Διεθνούς Συνεργασίας της Ιταλίας

• Posted on: 5 July 2021

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών του Υπουργείου Εξωτερικών και Διεθνούς Συνεργασίας της Ιταλίας, οι οποίες θα χορηγηθούν για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22 και σε Έλληνες και Ελληνίδες για:

1. μεταπτυχιακές σπουδές Β΄ (Laurea Magistrale 2o ciclo) και Γ΄(PhD) κύκλου

2. φοίτηση σε Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης στις Τέχνες, τη Μουσική και το Χορό (AFAM)

Υποτροφίες για παρακολούθηση Θερινών Σχολείων του δικτύου BRAUIC. Προσοχή στην προθεσμία υποβολής αίτησης (εξυπηρέτηση βάσει της αρχής της προτεραιότητας)

• Posted on: 28 May 2021

ΘΕΜΑ: Υποτροφίες για παρακολούθηση Θερινών Σχολείων του δικτύου BRAUIC.
Προσοχή στην προθεσμία υποβολής αίτησης (εξυπηρέτηση βάσει της αρχής της
προτεραιότητας)

Σας διαβιβάζουμε την παρακάτω ηλεκτρονική αλληλογραφία με το συνημμενο της
από το δίκτυο Πανεπιστημίων BRAUIC (http://brauic.bucea.edu.cn/english/),
στο οποίο το ΑΠΘ είναι μέλος.

Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές Master 2 στη Γαλλία

• Posted on: 14 May 2021

Πρόσκληση υποψηφιοτήτων: Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές Master 2 στη Γαλλία - Appel à candidatures : Bourses d’études en France de niveau Master 2

H Υπηρεσία συνεργασίας και πολιτιστικής δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα ανακοινώνει την υλοποίηση για πρώτη φορά στην Ελλάδα ενός φιλόδοξου πολυετούς προγράμματος υποτροφιών για φοιτητές από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια που επιθυμούν να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές (Μάστερ 2) στη Γαλλία.

Υποτροφίες για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στο Holy Spirit University of Kaslik του Λιβάνου

• Posted on: 13 May 2021

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών σε αλλοδαπούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στο Holy Spirit University of Kaslik του Λιβάνου.