Προκήρυξη υποτροφιών

• Posted on: 1 November 2021

Με την παρούσα σας γνωστοποιούμε ότι το Υπουργείο Εξωτερικών και Διεθνούς Συνεργασίας της Ιταλίας, σε συνεργασία με την Πρωτοβουλία Αδριατικής & Ιονίου (IAI), προσφέρει σε φοιτητές της Δυτικής Βαλκανικής ζώνης υποτροφίες για την εγγραφή σε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πολυτεχνείο “Università Politecnica delle Marche” της Ανκόνα.

Συγκεκριμένα, προσφέρονται 10 υποτροφίες, διετούς διάρκειας, για την παρακολούθηση των ακόλουθων μεταπτυχιακών σπουδών, στην αγγλική γλώσσα:

• International Economics and Commerce;
  • Biomedical Engineering;
  • Environmental Engineering;
  • Food and Beverage Innovation and Management.

Αυτή η πρωτοβουλία εντάσσεται στο “πρόγραμμα νεολαίας” που η Γραμματεία IAI υποστήριξε με σθένος τα τελευταία χρόνια και εξακολουθεί να κάνει επί Προεδρίας της Αλβανίας.

Η προθεσμία υποβολής των υποψηφιοτήτων είναι η 8η Νοεμβρίου 2021.

Επισυνάπτεται η προκήρυξη στην αγγλική γλώσσα, για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες σχετικές με τις παραπάνω υποτροφίες.

Σας ευχαριστούμε θερμά για το ενδιαφέρον και τις περαιτέρω ενέργειες που θα αφιερώσετε στην παρούσα και παραμένουμε στη διάθεσή σας για όποια διευκρίνιση χρειαστείτε.

Με εκτίμηση,

Η Σύμβουλος Πρεσβείας Α’