Δηλώσεις μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου εισακτέων από το 2010

• Posted on: 11 October 2018

Ανακοινώνεται ότι οι δηλώσεις μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019, θα υποβληθούν ηλεκτρονικά μέσα από το περιβάλλον ηλεκτρονικής γραμματείας sis.auth.gr από τη Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018 έως και την Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018.

Μετά την παρέλευση της ημερομηνίας αυτής δεν θα γίνονται δεκτές δηλώσεις μαθημάτων αφού θα θεωρούνται εκπρόθεσμες.

Για την αποφυγή τυχόν λαθών/παραλείψεων/παρεξηγήσεων παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να μελετήσουν πολύ προσεκτικά τις παρακάτω αναλυτικές οδηγίες:

1. Οι φοιτητές θα βαθμολογούνται κατά την εξεταστική περίοδο Φεβρουαρίου στα μαθήματα που δήλωσαν τον Οκτώβριο, κατά την εξεταστική περίοδο Ιουνίου στα μαθήματα που δήλωσαν τον Φεβρουάριο, και κατά την εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου, που θεωρείται επαναληπτική, μόνο σε όσα μαθήματα έχουν δηλώσει τον Οκτώβριο και τον Φεβρουάριο του λήξαντος ακαδημαϊκού έτους και δεν είχαν προβιβάσιμο βαθμό.

2. Οι φοιτητές των 8 πρώτων εξαμήνων έχουν δικαίωμα να δηλώσουν έως 7 μαθήματα, ενώ από το 9ο εξάμηνο δίνεται η δυνατότητα δήλωσης έως 20 μαθημάτων.

3. Διευκρινίζεται πως, οι φοιτητές των 8 πρώτων εξαμήνων μπορούν να δηλώσουν μόνο τα μαθήματα που διδάσκονται στο τρέχον εξάμηνο σπουδών, ενώ από το 9ο εξάμηνο σπουδών, τους δίνεται η δυνατότητα να συμπεριλάβουν στη δήλωσή τους και μαθήματα που έχουν δηλώσει σε προηγούμενο εξάμηνο.

4. Δεν υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης μαθημάτων που έχουν βαθμολογηθεί επιτυχώς σε προηγούμενη εξεταστική περίοδο.

5. Φοιτητής ο οποίος δεν δήλωσε μάθημα δεν δικαιούται να το παρακολουθήσει και να εξεταστεί σε αυτό. Επομένως, ακόμη και αν το αποτέλεσμα της εξέτασης είναι επιτυχές δεν καταχωρείται από τη Γραμματεία του Τμήματος.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εκτυπώστε τη δήλωσή σας ή αποθηκεύστε την σε μορφή pdf στον υπολογιστή σας για να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό σε περίπτωση που η δήλωσή σας δεν καταχωρηθεί.

Σε περίπτωση που έχετε προβλήματα πρόσβασης παρακαλείστε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά στον αριθμό 2310 999000 (Κέντρο Λειτουργίας Δικτύου Α.Π.Θ.).