Κατατακτήριες εξετάσεις ακαδημαϊκού έτους 2018-19

• Posted on: 24 October 2018

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ   ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-2019

(αρ. συνεδρίασης Συνέλευσης 475/10-5-2018)

Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση αριθμ. Φ1/192329/Β3 (Φ.Ε.Κ. 3185/16.12.2013), η επιλογή των υποψηφίων για κατάταξη πτυχιούχων, στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας γίνεται αποκλειστικά με κατατακτήριες εξετάσεις με θέματα ανάπτυξης σε τρία μαθήματα. Το ποσοστό των κατατάξεων πτυχιούχων Πανεπιστημίου, Τ.Ε.Ι. ή ισότιμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), καθώς και των κατόχων πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 ορίζεται σε ποσοστό 12% επί του αριθμού των εισακτέων του ίδιου ακαδημαϊκού έτους στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Γίνονται δεκτοί:

Πτυχιούχοι Πανεπιστημίων, Τ.Ε.Ι. ή ισότιμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), καθώς και των κατόχων πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών.

Οι υποψήφιοι μπορούν να καταθέτουν τις αιτήσεις τους στη Γραμματεία από 1 έως 15 Νοεμβρίου 2018 (ώρες συνεργασίας με το κοινό: 12:00-13:00) μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. αίτηση του/ης ενδιαφερομένου/ης (επισυνάπτεται)
  2. αντίγραφο πτυχίου ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών και εάν πρόκειται για τίτλο σπουδών του εξωτερικού, βεβαίωση ισοτιμίας από τον ΔΟΑΤΑΠ

Οι εξετάσεις θα διενεργηθούν από 1-20 Δεκεμβρίου 2018, σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί.

Οι υποψήφιοι για την εισαγωγή τους στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων θα κληθούν να εξεταστούν στα κάτωθι μαθήματα:

α)Τεστ κατανόησης γραπτού λόγου

β)Τεστ παραγωγής γραπτού λόγου

γ)Τεστ μεταγλωσσικής ικανότητας και λεξιλογικού πλούτου

Το επίπεδο των εξετάσεων ορίζεται το Β (Β1&Β2) (ανεξάρτητος χρήστης) με βάση το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τη Γλώσσα του Συμβουλίου της Ευρώπης και περιγράφεται εκτενώς στους πίνακες που αφορούν στα επίπεδα αυτά. Συμπληρωματικά οι υποψήφιοι μπορούν να ενημερωθούν και από το ιταλικό κείμενο του ΚΕΠΑ.

Βιβλιογραφία

Οποιοδήποτε διδακτικό εγχειρίδιο επιπέδου Β (Β1 & Β2) που έχει κατασκευαστεί με βάση τις προδιαγραφές του Κοινού Ευρωπαϊκού Πλαισίου Αναφοράς για τη Γλώσσα του Συμβουλίου της Ευρώπης